Folklorne grupe iz Čilea, Moldavije, Paname, Perua, Slovačke i Indije svečanim koncertom će se večeras oprostiti od Karlovca i 25. Međunarodnog festivala folklora.
Sedam festivalskih dana je proletjelo. Folkloraši su nastupali u Karlovcu, Dugoj Resi, Ozlju i Ogulinu gdje su malo koga ostavili ravnodušnim. Iz Karlovačke županije, ali i s Jadrana te iz Zagreba koje su također posjetili, odnijet će, kažu, nezaboravne uspomene. Razlog tome su gostoprimstvo domaćina – MFF-a Karlovac i Folklornog ansambla Matija Gubec, ali i publika koja je s neskrivenim oduševljenjem pratila svaki njihov nastup.
Tako je bilo i sinoć (5.7.) u Ogulinu u bajkovitom okruženju Frankopanskog kaštela. Dva sata s fenomenalnom ogulinskom publikom prebrzo je prošlo.
Grupe se pripremaju za večera – svečanu povorku koja kreće ispred Zorin doma u 20:15 sati do Košarkaškog igrališta Šanac i koncert koji počinje u 20:30 sati.
Na Okusima svijeta kod Glazbenog paviljona gastro kućice s ponudom jela gostujućih zemalja otvorene su od 17 do 23:20 sati. To je ujedno i posljednja šansa za posjetitelje da sudjeluju u kreativnom natječaju za osvajanje poklon bona od 300 eura. Osvojit će ga najveselija fotka s Okusa svijeta javno objavljena na Facebook ili Instagram profilu s oznakom @mff.karlovac do večeras u 23:59 sati.
Foto: D. RožmanFoto: D. RožmanFoto: D. RožmanFoto: D. RožmanFoto: D. RožmanFoto: D. RožmanFoto: D. RožmanFoto: D. RožmanFoto: D. RožmanFoto: D. RožmanFoto: D. Rožman
Program za djecu Prve specijalizirane dječje knjižare Knjiguljice počinje u 18 sati. Održat će se nagradni obiteljski kviz „Folklor i tradicije zemalja sudionica“ i kreativna radionica posvećena Uskršnjem otoku „Moj Moai“ na kojoj će se izrađivati „kamene“ skulpture koje su obilježje Uskršnjeg otoka.
Dođite na Okuse svijeta i na svečano zatvaranje 25. Međunarodnog festivala folklora u Karlovcu od 20:30 i budete dio još jedne večeri za pamćenje u našem gradu. Ulaz je slobodan.
Čaroliju zalaska Sunca na Kupi u Ozlju sinoćnjim (4.7.) nastupom su još čarobnijim učinili sudionici 25. Međunarodnog festivala folklora. Na pozornici na gradskom kupalištu grupama koje su s nama od prve večeri – Moldaviji, Peruu, Čileu, Indiji, Slovačkoj i Panami – pridružila se još jedna grupa iz Španjolske.
Foto: S. SelmanFoto: S. SelmanEl Pilar, Zaragoza (foto: S. Selman)Foto: S. Selman
Radi se o Folklornom ansamblu “El Pilar” iz Zaragoze koji od 1979. obnavljaju tradicionalnih nošnji i plesnog pribora te njegovanju izvornog folklora i osmišljavanju novih koreografija kako bi dočarali svakodnevicu stare Aragonije. Na koncertu u Ozlju koji je ujedno njihov jedini nastup na ovogodišnjem MFF-u jer su stigli kao gosti, predstavili su se tradicionalnim španjolskim nošnjama, plesovima i glazbom. Inače su sudionici Međunarodne smotre folklora “Rudarska luč”.
Prije Ozlja u Karlovcu su ispred Zorin doma nastupale grupe iz Perua i Čilea, a kod Glazbenog paviljona posjetitelji su i drugi dan uživali u 5. Okusima svijeta – ponudi tradicionalnih jela gostujućih zemalja i putovanju svijetom koje je za najmlađe pripremila Knjiguljica. Ovoga puta tema je bila Slovačka.
Foto: S. SelmanFoto: S. SelmanFoto: S. SelmanFoto: S. SelmanFoto: S. SelmanFoto: S. Selman
Večeras (5.7.) od 18 sati Knjiguljica priča narodnu priču iz Indije „Čovjek koji je tražio mudrost“, a na kreativnoj radionici izrađivat će se „Sretni Rangoli“ – tradicionalni indijski dizajn koji donosi sreću i prosperitet.
Kako sreća ide i kroz želudac, od 17 do 23:30 usrećite se i s nekim od ukupno 52 jela i pića gostujućih zemalja koje su u ponudu imaju restorani u pet gastro kućica. Ne zaboravite pri tom na kreativni natječaj na kojem možete osvojiti poklon bon od 300 eura za putovanje. Traži se najveselija fotka koju treba javno objaviti na svom Facebook ili Instagram profilu i označiti MFF Karlovac sa @mff.karlovac.
Grupe danas upoznaju Ogulin gdje će nastupati od 20:30 sati u Frankopanskom kaštelu pa nastupa ispred Zorin doma neće biti.
Sve što je lijepo prekratko traje tako i 25. MFF. Svečano će biti zatvoren sutra na Košarkaškom igralištu Šanac u Karlovcu.
Još jedna večer za pamćenje je iza nas. Četvrtog dana 25. Međunarodnog festivala folklora u Karlovcu su otvoreni 5. Okusi svijeta. Kod Glazbenog paviljona privukli su velik broj posjetitelja koji su se, pijuckajući pića i kušajući jela zemalja ovogodišnjih sudionika festivala - Moldavije, Perua, Čilea, Paname, Slovačke i Indije, zabavljali uz animacijske plesne nastupe grupa te cooking showu u kojem su članovi grupa kuhali jela svojih zemalja.
Obitelji s djecom uživale su u programu Prve specijalizirane knjižare Knjiguljice koja je za prvi dan Okusa predstavila Panamu narodnom pričom „Coneito” (“Zeko”) i kreativnom radionicom „Mole” tj. izradom prepoznatljivih šarenih uzoraka tradicionalne ženske odjeće autohtonih naroda Guna iz Paname u salvetnoj tehnici.
Foto: D. RožmanFoto: D. RožmanFoto: D. Rožman
Okusi svijeta se nastavljaju sve do subote, 6. srpnja. U ponudi gastro kućica pet restorana od 17 do 23:30 sati su ukupno 52 jela i pića spomenutih zemalja.
Danas, 4. srpnja, Knjiguljica od 18 sati predstavlja Slovačku – narodnom bajkom “12 mjeseci” nakon čega slijedi kreativna radionica „Šarene rasplesane lukice”. U Slovačkoj ih izrađuju od kukuruza, a u programu “Putujemo svijetom” djeca će ih izrađivati od papira i ukrašavati vunom.
Foto: D. RožmanFoto: D. RožmanFoto: D. RožmanFoto: D. RožmanFoto: D. RožmanFoto: D. RožmanFoto: D. RožmanFoto: D. RožmanFoto: D. RožmanFoto: D. Rožman
Svi koji dođu na Okuse svijeta do subote 6. srpnja mogu sudjelovati u kreativnom natječaju i osvojiti putovanje Katravela u vrijednosti od 300 eura.
Sve što treba je snimiti najveseliju fotku, objavitit je javno na svom Facebook ili Instagram profilu i i tagirati @mff.karlovac. Kreativni natječaj traje do 6.7.2024. u 23:59 sati, a pobjednika/cu bira žiri.
U nastavku 25. MFF-a, ispred Zorin doma večeras (4. srpnja) nastupaju grupe iz Perua te Uskršnjeg otoka (Čile) od 19 do 20 sati dok je cjelovečernji koncert svih šest grupa uz još jednu dodatnu iz Španjolske na gradskom kupalištu od 20:30 sati.
Kreativnost pokreće svijet. Pokrenula je Međunarodni festival folklora prije 25 godina, ali i Okuse svijeta koji će i petu godinu biti najbolji začin MFF-a. Od 3. do 6. srpnja možda pokrene i vas jer otvoren je kreativni natječaj za najveseliju i najotkačeniju fotku s Okusa svijeta koja vas može odvesti na putovanje.
Prvo što treba napraviti za osvajanje poklon bona agencije Katravel u iznosu od 300 eura je doći na Okuse svijeta kod Glazbenog paviljona u Karlovcu. Otvoreni su svakoga dana od 17 do 23:30 sati.
A onda:
Snimite najveseliju fotku na Okusima svijeta od 3.7. do 6.7.2024., objavite je (javno) na svom Facebook ili Instagram profilu i tagirajte nas @mff.karlovac.
Nisu važni lajkovi jer pobjedničku fotku bira naš veseli žiri!
Kreativni natječaj traje do 6.7.2024. u 23:59 sati, a pobjednika/cu objavljujemo na našoj Facebook stranici.
Kako program Međunarodnog festivala folklora odmiče tako se bliži početak 5. Okusima svijeta – manifestacije posvećenoj gastronomiji zemalja sudionica MFF-a. Počinju sutra, u srijedu, 3. srpnja, kod Glazbenog paviljona i traju puna četiri dana, do subote 6. srpnja.
Program prvoga dana počinje već u 17 sati. U pet gastro kućica, restorani Kintsugi, DP – Mrežnička kuća, Kvaka, Kristal i Prikolica, pripremat će jela – glavno i desert te pića naših gostiju iz Slovačke, Paname, Moldavije, Perua, Čilea i Indije. Istovremeno dječja knjižara Knjiguljica započinje s pripovijedanjem bajki i priča te s kreativnim radionicama „Putujemo svijetom”.
U 19:30 počinje cooking show kada će dio sudionika u kuhinji na otvorenom, pred publikom, prikazati kako se kuhaju neka od njima domaćih jela.
Za bolje snalaženje, evo popisa menija po kućicama:
Restoran Kintsugi pripremat će indijska jela: Murgh Makhani – kremasti indijski curry od piletine u umaku od maslaca, rajčice i začina te Tandoori chicken tikka – marinirani pileći ražnjići sa začinima. Kao desert u ponudi će biti Ragi laddoo – slatkiš od prosenog brašna, palminog šećera, datulja i kikirikija te Rice kheer – od basmati riže, mlijeka, orašida, kardamoma.
Od pića tu su Mango lassi – kremasti napitak od jogurta i svježeg manga sa šećerom i kardamomom te Thandai – od mlijeka badema i začina.
Restoran Kvaka kuhat će jela iz Perua.Glavna jela su Arroz chaufa – peruanska pržena riža, Aji de galina – kremasta piletina u umaku od čilija, kumina, jaja, oraha i parmezana, uz rižu, Causa rellena – slojevita hladna salata od pire krumpira, piletine, avokada i začina te Lomo saltado – pržena mesom s lukom i rajčicama uz pomfrit.
Deserti su Mazzamora morada – tradicionalni peruanski desert od ljubičastog kukuruza, voća i začina, Cremolada pina/mango – osvježavajući smrznuti desert od ananasa/manga i Manjar blanco – kremasta poslastica od mlijeka i šećera.
Peruanska ponuda pića: Tres cruces – peruansko pivo, EL Capitan Pisco, vermouth, Agnostura bitters, Pina con licor – ananas/marakuja, liker, Limonada de Maracuja.
Restoran DP – Mrežnička kuća na svom će meniju imati jela dviju zemalja – Slovačke i Paname.
Slovačka glavna jela su Bryndzove halušky – knedlice s tradicionalnim slovačkim sirom i preprženom slaninom te Zemiakove placky – krumpirove polpete uz umak od vrhnja.
Slastice iz Slovačke su Makové šúľance – njoki s makom i šećerom i Ryžový nákyp – desert od riže s kompotom, začinjen vanilijom i cimetom.
Panamska glavna jela su Hojaldra con salchicha guisada – hrskavo tijesto uz kobasice u umaku, Ceviche panameno – svježe kozice marinirane u soku od limete s lukom, rajčicom i korijanderom i Carimanolas panamenas – hrskavi kroketi od juke punjeni mesom.
Za desert će u ponudi biti Arroz con leche – kremasti desert od riže kuhan u mlijeku s cimetom i vanilijom i Mamallena – panamski puding od kruha, suhog voća i začina. Pića koja će se moći kušati iz Paname su Chicha de limon – tradicionalni napitak od limuna, Chicha de saril – tradicionalni napitak od cvijeta hibiskusa, đumbira i cimeta, Chichita Panama, Seco Panama passion fruit, panamski rum Bocatheva.
Restoran Kristal kuha jela iz Čilea. Glavna jela su Empanadas de atun – empanade punjene tunjevinom, lukom, paprikom i začinima, Empanadas de pino i umak pebre chileano, Empanade punjene mljevenim mesom, uz umak od rajčice, luka i začina, Chacarero – sendvič s tanko rezanom govedinom, mahunama, rajčicom i ljutom paprikom i Completo – popularni čileanski hot dog s avokadom.
Deserti su: Po’e – tradicionalni kolač od banana/bundeve i vanilije, Canejos – kolač od dizanog tijesta punjen kremom, Torrejas de Aroz – palačinke od riže uz miječnu karamelu ili čokoladu (Dulce de Leche) i Milhojas – torta od hrskavog tijesta s mliječnom karamelom i orasima.
Na meniju su i čileanska pića: Cola de mono – napitak od mlijeka, kave, alkohola, vanilije i cimeta, Borgona – piće od vina Carmenere, voća i Cointreaua te Serena Libre – koktel od pisca, papaje i limuna i vino Carmenere.
Restoran Prikolica u svojoj će gastro kućici pripremati jela iz Moldavije: glavno jelo Sarmale – listovi kiselog kupusa punjeni mljevenim mesom i rižom te Placinte – tradicionalne pite punjene sirom, koprom i lukom.
Želju za slatkim zadovoljit će Alivanca – kolač od kukuruznog brašna, jaja i sira s grožđicama i Cusma lui Guguta – torta od palačinki punjenih višnjama sa slatkom kremom od vrhnja. Sve će se moći zaliti Compotom din zmeura – kompot od maline, Vishinata – liker od višanja, Zmeurata koktel od malina, votke i mente.
Gastro kućice s ponudom inozemnih jela bit će otvorene svaki dan od srijede do subote od 17 do 23:30 sati.
Treći je dan 25. MFF-a u Karlovcu. Grupe su prijepodne posjetile karlovački Nikola Tesla Experience center, a večeras ispred Gradskog kazališta Zorin dom od 19 sati polusatne nastupe imat će grupe iz Indije i Moldavije. Na sinoćnjem dvosatnom koncertu u kinodvorani Pučkog otvorenog učilišta u Dugoj Resi grupama iz Moldavije, Perua, Čilea, Indije, Slovačke i Paname pridružila se i sedma grupa, slovenska Folklorna skupina Dragatuš iz Općine Črnomelj u Beloj Krajini.
Na MFF su došli samo na jednu večer i to u sklopu hrvatsko – slovenskog projekta JURKA 24-25 kojeg u partnerstvu provode RIC Bela krajina, Općina Črnomelj, Grad Karlovac, Turistička zajednica Karlovačke županije i Karlovačka županija.
Foto: S. SelmanFoto: S. SelmanFoto: S. SelmanFoto: S. SelmanFoto: S. SelmanFoto: S. SelmanFoto: S. SelmanFS Dragatuš, Slovenija (foto: S. Selman)
Radi se o jednoj od ponajboljih slovenskih folklornih grupa i jedinoj koja uz pomoć slovenskih folklornih stručnjaka već 15 godina istražuje narodnu tradiciju prve polovice 20. stoljeća u Beloj krajini. Rezultat njihova istraživanja je i pjesma Ptiček koju su pronašli prošle godine, a sinoć su je izveli pred dugoreškom publikom. Otplesali su i koreografiju Ofrkli koju je rekonstruirao priznati slovenski etnokoreolog prof. Mirko Ramovš.
Inače, grupe su jučerašnje prijepodne iskoristile za posjet Slatkovodnom akvariju Aquatika dok su voditelji grupa održali sastanak i razmijenili poklone.
Foto: G. Resovac Foto: G. Resovac Foto: G. Resovac Foto: G. Resovac
Ispred Zorin doma su nastupali ansambli iz Slovačke i Panama. Presjek jučerašnjeg dana pogledajte i u videu na našem Instagramu ili Facebooku.
Sutrašnji dan, 3. srpnja rezerviran je za početak 5. Okusa svijeta koji su posvećeni gastronomiji zemalja sudionica MFF-a – Slovačkoj, Moldaviji, Panami, Indiji, Peruu i Čileu. Više o tome čitajte u idućem članku.
Festivalski program se nastavlja u četvrtak, 4. srpnja. Ispred Zorin doma od 19 do 20 sati nastupaju Peru i Čile, a od 20:30 sati cjelovečernji koncert je u Ozlju na gradskom kupalištu. U petak koncert je u Frankopanskom kaštelu od 20:30 sati.
25. Međunarodni festival folklora završava u subotu, 6. srpnja koncertom na Košarkaškom igralištu Šanac u Karlovcu.
Vi ste nam razlog zbog kojeg radimo ovaj festival, rekao je predsjednik Međunarodnog festivala folkora Željko Štajcer obraćajući se publici koja je ponovo, po 25. puta potpuno ispunila Košarkaško igralište Šanac na početku 25. MFF-a.
Kao i publika, ni ovogodišnji sudionici nisu razočarali. Svojim energičnim nastupima, osmijesima i srećom zbog nevjerojatno dobre atmosfere, predstavili su tradicijske pjesme i plesove zemalja iz kojih dolaze.
Već je tijekom povorke grupa, koja je neposredno prije početka festivala prošla od Zorin doma, Promenadom do Šanca, bilo jasno da će gosti ovogodišnjeg MFF-a plijeniti veliku pozornost građana.
Foto: S. SelmanFoto: S. SelmanFoto: S. SelmanFoto: S. SelmanFoto: S. Selman
-Pronosite Karlovac i Karlovačku županiju cijelim svijetom. Okupljamo ljude, običaje i prilike, naglasila je Martina Furdek Hajdin županica Karlovačke županije zahvalivši organizatorima na trudu i entuzijazmu kojim već 25 godina organiziraju jedan od posjetiteljima Zvjezdanog ljeta omiljenijih festivala.
Upravo u povodu velike obljetnice MFF-a, koji je član međunarodnih organizacija CIOFF (UNESCO) i FIDAF i nositelj certifikata kvalitete obiju organizacija, prikazan je video s kratkim presjekom dosadašnjih izdanja. Na 24 festivala u Karlovac se, naime, slio cijeli svijet. U njega je došlo 3950 sudionika iz 56 zemalja.
Festival je otvorio gradonačelnik Damir Mandić.
-Ovo je velika manifestacija za naš grad i stvarno je uloženo puno truda. To se na koncu vidi po svima vama koji ste večeras ovdje, rekao je. Koncert je iz publike pratio i veleposlanik Indije NJ.E. Raj Kumar Srivastava.
Foto: S. SelmanFoto: S. SelmanFoto: S. SelmanFoto: S. SelmanFoto: S. SelmanFoto: S. Selman
Na pozornici su redom nastupali: Folklorni ansambl Matija Gubec s koreografijom hercegovačke poskočice “Evo j’ mi kola kog j’ voja”, plesna grupa akademije Kalanjay iz Mumbaija iz Indije s plesovima Divli i Visarjan, grupa Peru Multicolor iz Lime iz Perua s tradicionalnim cusco plesom, Folklorni ansambl Vtačnik iz Prievidze u Slovačkoj s plesom poluvsie, grupa Centro folklorico Atenay Batista iz grada David u Panami s folklornim mozaikom, Folklorni ansambl Hora – Horita iz Kišnjeva u Moladaviji s plesovima tropaita i hora de la sud, i na kraju kao posebna poslastica, nastup folklorne grupe Mahia Rapa Nui iz Čela koji predstavljaju kulturu Uskršnjeg otoka. Izveli su tri točke ate re ke va’e, tanagant vae huru-huru i uru a rei.
Foto: S. SelmanFoto: S. SelmanFoto: S. SelmanFoto: S. SelmanFoto: S. Selman
Sve grupe večeras nastupaju u Dugoj Resi. Koncert od 20:30 sati ipak će biti održan u kinodvorani Pučkog otvorenog učilišta, a ne u Amfiteatru, zbog najavljene kiše.
U Karlovcu ispred Zorin doma večeras od 19 do 20 sati polusatne nastupe imat će grupa iz Slovačke i Paname (u slučaju kiše nastup će biti otkazan). U utorak, 2. srpnja, na istoj će lokaciji i u istom terminu biti moguće vidjeti grupe iz Indije i Moldavije.
Sve je spremno za svečano otvorenje 25. Međunarodnog festivala folklora. Svih šest grupa, iz Moldavije, Indije, Paname, Slovačke, Perua i Čile, stiglo je u Karlovac i trenutno su na tonskoj probi.
Košarkaško igralište Šanac večeras se očekuje biti dupkom puno posjetitelja koji će od 20:30 sati moći uživati u izvedbi oko 150 izvođača, koliko ih je stiglo u Karlovac.
Uoči svečanog otvorenja 25. MFF-a sve grupe, uključujući i domaćina, Folklorni ansambl Matija Gubec, okupit će se ispred Gradskog kazališta Zorin dom te u 20:15 sati u povorci krenuti prema Glazbenom paviljonu, Promenadom do Šanca. Vrijeme bi trebalo biti idealno pa je još jedno nezaboravno večer na MFF-u zagarantirano. Vidimo se!
Plesna grupa akademije Kalanjay iz grada Mumbaija iz Indije, Centro Folklórico Atenay Batista iz grada Davis - Chiriquí iz Paname, Folklorna plesna grupa „Hora-Horita” iz Moldavije, grupa Peru Multicolor iz Lime iz Perua, Folklorna grupa Mahia Rapa Nui s čileanskog Uskršnjeg otoka te Folklorni ansambl Vtáčnik iz Prievidze u Slovačkoj, šest je sudionika ovogodišnjeg 25. Međunarodnog festivala folklora u Karlovcu.
Od 30. lipnja do 6. srpnja nastupaju u Karlovcu, Dugoj Resi, Ozlju i Ogulinu.
Indija kao država nije prvi put na festivalu, ali jest grupa koja nam stiže ove godine. Plesna grupa akademije Kalanjay ima već podosta međunarodnih festivala folklora “u nogama”. Nastupali su u Italiji, Austriji, Njemačkoj, Grčkoj, Turskoj, Portugalu, Češkoj, Bugarskoj, Poljskoj i Južnoj Koreji, osvajali su mnoga priznanja i nagrade. Najveću do sad, Nagradu stručnog žirija, osvojili su na dva velika natjecateljska festivala folklora – u Cheonanu u Južnoj Koreji te festivalu u Buyukcekmece u Turskoj. Kamo god dođu osvajaju srca publike svojom izvedbom i predstavljanjem indijskog plesa i kulture. Na festivalu u Karlovcu nastupaju u Šancu na otvaranju i zatvaranju festivala te u utorak, 2. srpnja od 19 do 19:30 sati ispred Gradskog kazališta Zorin dom.
Plesna grupa akademije Kalanjay, IndijaPlesna grupa akademije Kalanjay, Indija
Panamu će u Karlovcu predstavljati članovi grupe Centro Folklórico Atenay Batista. Djeluju od 1990. i kroz podučavanje djece, mladih i odraslih promiču i šire folklornu baštinu na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Budući da je Panama tranzitna zemlja i most prema svijetu, folklor zemlje kulturološki ima puno europskog, negroidnog i autohtonog utjecaja. Koreografije koje izvode prikazuju kulturnu baštinu iz cijele zemlje, autohtono, iz svake pojedine regije. Nema gdje ih nije bilo. Sudjelovali su na 34 međunarodna festivala folklora na svim kontinentima svijeta. Na festivalu u Karlovcu nastupaju u Šancu na otvaranju i zatvaranju festivala te u ponedjeljak, 1. srpnja od 19:30 do 20 sati ispred Gradskog kazališta Zorin dom.
Centro Folklórico Atenay Batista, PanamaCentro Folklórico Atenay Batista, Panama
Na 1. Međunarodnom festivalu folklora 1998. godine među državama sudionicama bile su grupe iz Moldavije i Slovačke. Dvadesetpet godina kasnije ove dvije države se vraćaju na MFF. Predstavljat će ih druge grupe – Moldaviju, Folklorna plesna grupa „Hora-Horita”, a Slovačku, Folklorni ansambl Vtáčnik iz Prievidze.
„Hora-Horita” osnovana je 1997. u blizini grada Kišinjeva. Njihov repertoar uključuje popularne autentične plesove iz različitih folklornih područja zemlje. Tijekom 25 godina djelovanja, grupa je postala poznata po svojoj interpretativnoj umjetnosti, raznolikosti i originalnosti plesova te po raznolikosti nošnji. Osvojila mnoge nagrade i priznanja na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Grupa iz Moldavije u Karlovcu nastupa u Šancu na otvaranju i zatvaranju festivala te u utorak, 2. srpnja od 19:30 do 20 sati ispred Gradskog kazališta Zorin dom.
Folklorna plesna grupa „Hora-Horita”, MoldavijaFolklorna plesna grupa „Hora-Horita”, Moldavija
FA Vtáčnik pak djeluje od 1969. godine šireći slovačku folklornu kulturnu baštinu u zemlji i u inozemstvu. Sudjelovali su na mnogim festivalima diljem svijeta, a na repertoaru se nalaze plesovi iz različitih slovačkih regija, poput Horná, Nitra, Horehronie, Zemplín, Terchová i Trenčín. Slovaci će kao i sve ostale grupe u Karlovcu nastupati na svečanom otvaranju i zatvaranju 25. MFF-a, 30. lipnja i 6. srpnja, a ispred Zorin doma ih će publika moći vidjeti u ponedjeljak, 1. srpnja od 19 do 19:30 sati.
Grupa Peru Multicolor osnovana je 1999. godine, a u 25 godina umjetničkog djelovanja, razvija, promiče i prikazuje peruanski folklor kroz glazbu i plesove. Trenutno 40 glazbenika i plesača aktivno sudjeluju u umjetničkim prezentacijama na lokalnom, nacionalnom i međunarodnom nivou. Svoj folklor prezentirali su na različitim festivalima u 25 zemalja, na četiri kontinenta svijeta. Ispred Zorin doma u Karlovcu nastupaju u četvrtak, 4. srpnja od 19 do 19:30 sati.
Peru Multicolor, PeruPeru Multicolor, Peru
Folklorna grupa Mahia Rapa Nui ovogodišnji je predstavnik Čilea. Osnovana je 2017. godine, a njeguju tradicijske pjesme i plesove svojih predaka (hoko) te suvremene plesove sa Uskršnjeg otoka (Čile). Od osnutka, nastupali su na više od 20 pozornica u Španjolskoj, Njemačkoj, Portugalu, Italiji i Sloveniji. Jedan kuriozitet vezan za jezik. Poznato je da se u Čileu govori jednim od osam dijalekata španjolskog jezika – čileanskim španjolskim. No, na Uskršnjem otoku većina stanovnika govori tzv. rapanuanski – austronezijski jezik polinezijske skupine. Zajedno s grupom iz Perua, u Karlovcu će ih se moći vidjeti i ispred Zorin doma od 19:30 do 20 sati u četvrtak, 4. srpnja.
Folklorna grupa Mahia Rapa Nui, ČileFolklorna grupa Mahia Rapa Nui, Čile
Sve će grupe nastupati i uDugoj Resi (1. srpnja, Amfiteatar) gdje im se samo taj dan pridružuje dodatna grupa iz Slovenije, u Ozlju (4. srpnja, gradsko kupalište) gdje se pridružuje samo taj dan grupa iz Španjolske i Ogulinu (5. srpnja, Frankopanski kaštel) od 20:30 sati.
Uz koncerte na spomenutim lokacijama, svih šest grupa predstavit će se i na Okusima svijeta u srijedu, 3. srpnja kada će na Cooking showu (kojeg se ne propušta) osim plesačke i pjevačke tradicije pokazati i svoje kuharske vještine pripremanja tradicionalnih jela zemalja iz kojih dolaze.
Ovo je jedna vrijednost grada Karlovca i Karlovačke županije na koju možete biti ponosni. Međunarodni festival folklora je jedan od stupova Zvjezdanog ljeta. Vi ste cijeloj toj priči dali jednu umjetničku i kulturnu težinu. Vjerujem da vam je svima jasno, vama koji ste ga pokrenuli i vama koji ste ga naslijedili, nazad nema, mora biti i 26., 27. i 148., rekao je gradonačelnik Karlovca Damir Mandić na otvorenju izložbe kojom se fotografijama i darovanim predmetima napravio presjek 25 godina održavanja MFF-a u Karlovačkoj županiji.
Povijesne zidine Starog grada Dubovca pokazale su se kao idealno mjesto za to jer baš kao Dubovac i Međunarodni festival folklora čuvar je i promicatelj ne samo karlovačke već i hrvatske povijesti i kulturne baštine.
–Cilj je bio da gledajući druge kulture i uživajući u tuđem, potaknemo nas Hrvate da očuvamo svoju kulturu. Jer, narod bez tradicije i nacionalne kulture po definiciji nije narod. Mislim da smo u tome uspjeli, rekao je predsjednik Međunarodnog festivala folklora Željko Štajcer koji je jedan od pokretača MFF 1998.
Te godine, na otvaranju 1. MFF-a, prvi predsjednik festivala Željko Šančić je izrekao želju i viziju festivala – da preraste u tradiciju, da bude na istoj razini sa sličnim festivalima u svijetu, da bude prepoznatljiv dio kulturnog života Karlovca i Karlovačke županije, da međunarodnoj javnosti približi istinu o Hrvatima i Hrvatskoj kao modernoj i prosperitenoj zemlji primjerenih civilizacijskih dosega te da uđe u CIOFF-ov svjetski kalendar folklornih festivala.
Danas je zadovoljan jer sve je ostvareno.
-Treba podsjetiti da je to bilo poratno vrijeme kada je zemlja sanirala posljedice rata i jedan iskorak u kulturi tada nije bio u prioritetima. Hrvatska se u to doba borila i za međunarodnu afirmaciju. Mi smo skupili hrabrosti i krenuli u tu priču uz potporu brojnih ljudi. Sustavno smo radili svih ovih godina i postupno je svijet uviđao da mi Hrvati nismo tako loš narod čak štoviše da imamo puno talenata – i u kulturi, i u sportu i u mnogočemu drugome. Sada moram reći – zadovoljan sam, kao netko tko je bio među onim ljudima od samih početaka i s tim kako je festival rastao i kako živi svih ovih 25 godina. Ne samo da je dočekao 25. rođendan nego smo svjesni da on ima toliku prožetost sa građanima Karlovca i šire, da je neupitna njegova budućnost i opstanak, naglasio je Šančić uvjeren da će ekipa koja sada organizira festival nastaviti unaprjeđivati ga.
Potporu Grada, naglasio je gradonačelnik Mandić, MFF će imati i dalje. A upravo su Grad i Karlovačka županija pokrovitelji festivala od samoga početka.
Međunarodni festival folklora u Karlovcu rezultat je entuzijastičnog rada nebrojenih volontera prije svega okupljenih oko Folklornog ansambla Matija Gubec. Oni su zaslužni i za izložbu koja u galeriji na drugom katu Starog grada Dubovca ostaje otvorena do 13. srpnja.
Posjetitelji svakoga dana osim ponedjeljka, od 10 do 20 sati mogu vidjeti probrane fotografije šestorice karlovačkih fotografa: Dinka Neskusila, Danka Fajta, Silvija Selmana, Demjana Rožmana, Filipa Treznera i Aleksandra Resanovića koji su, svaki u jednom razdoblju, vrijedno bilježili sva događanja na proteklim festivalima. Izložen je i dio, oko 70 predmeta koje su grupe svih tih godina darovale organizatorima.
Otvorenje izložbe pjesmom su dodatno uljepšale “mame” festivala. Radi se o (s desna na lijevo) Ani Župančić Žunac, Ivančici Plemić, Danieli Peris, Ivani Moškun Štefanac, Slavici Klarić, Danijeli Jurac i Kristini Medarić koje su u proteklih četvrt stoljeća imale značajne uloge u organizaciji MFF-a.